Stopka do roweru jest elementem, który przyda się każdemu rowerzyście. Ma szczególne znaczenie dla osób, które stawiają na wygodne rowery i na co dzień dojeżdżają do pracy, czy też szkoły. W artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze stopki do roweru.
Rodzaje stopek rowerowych
Stopki rowerowe możemy podzielić na wiele rodzajów, ze względu na ich sposób mocowania. Zdecydowanie najpowszechniejsze są stopki mocowane z tyłu roweru. Są uniwersalne i pasują niemalże do każdego modelu. Taką stopkę montuje się do tylnego trójkąta ramy.
Alternatywą dla klasycznej stopki jest nóżka centralna. Ta z kolei jest zespalana z rowerem śrubą wkręcaną w fabryczny otwór. Nie odstaje od ramy i prezentuje się naprawdę estetycznie. To dobre rozwiązanie dla tych rowerzystów, którzy na wycieczki zabierają ze sobą sakwy, czy też koszyki. Podobne, lecz nieco bardziej stabilne, są stopki centralne dwustronne. Montowane są dokładnie tak samo, jednak zapewniają stabilizację z dwóch stron, zatem ryzyko przewrócenia się na wygodnym rowerze jest zminimalizowane.
Decydując się na montaż przedniego bagażnika, musisz liczyć się z koniecznością zastosowania przedniej stopki rowerowej. Tylko w ten sposób rower nie będzie się przewracał i zostanie odpowiednio zabezpieczony.
Ostatnim już z dostępnych rodzajów jest stopka rowerowa w pedale. Jest wyjmowana tylko wtedy, gdy należy podeprzeć rower. Tego typu stopka jest lekka i praktyczna, jednak charakteryzuje się najwyższą ceną wśród wszystkich dostępnych modeli.
Kiedy warto zakupić stopkę do roweru?
Zakup stopki nie jest wcale konieczny. Zależy wyłącznie od Twoich preferencji oraz Twojego stylu jazdy. Jeśli preferujesz wygodne rowery, np. rowery cruiser, czy rowery miejskie damskie lub męskie, służące głównie do dojeżdżania do pracy i sklepów spożywczych – stopka z pewnością będzie przydatnym elementem.
W sportowych rowerach stopki nie są wcale potrzebne, a nawet i przeciwnie – mogą przeszkadzać. Choć jest to element o niewielkich rozmiarach, w terenie może dojść do zahaczenia o coś, czy nawet do uderzenia nogą. Ponadto osoby, które zajmują się profesjonalnym kolarstwem, nie odkładają zbyt często rowerów, a jeśli już to robią – położenie ich na trawie czy oparcie o drzewo, nie stanowi żadnego problemu.
Jeśli zdecydujesz się na zakup stopki, pamiętaj o sprawdzeniu, czy jest ona kompatybilna z Twoim rowerem. Najlepiej kupić ją w tym samym sklepie, w którym kupiliśmy nasz wygodny rower. Nie każdy rodzaj montażu będzie możliwy w każdym modelu. A jeśli nie masz pewności co do tego elementu – nie zapominaj, że zawsze możesz go zdemontować. Stopka nie jest drogim elementem.
Zerknij do naszej oferty i sprawdź, jakie stopki są dostępne. Proponujemy także konfigurator, który umożliwi Ci stworzenie wymarzonego roweru, a także proponujemy przeróżne akcesoria, dzięki którym jazda jest przyjemniejsza. Oferta jest naprawdę szeroka, więc na pewno znajdziesz to, czego właśnie szukasz!