Jazda na rowerze to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych aktywności. Polacy ją kochają! Gdy tylko rozpoczyna się wiosna, na ścieżkach pojawiają się rowerzyści, a miasto rozbudowuje sieć nowych tras. W tym artykule dowiesz się, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze.
Rower miejski męski i damski – angażowane mięśnie
Rower miejski męski lub damski to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na wyszczupleniu i wzmocnieniu nóg. Regularna jazda pozwala w szczególności zadbać właśnie o te partie mięśniowe. Poza samymi nogami, jazda angażuje również inne mięśnie, jednak w nieco mniejszym stopniu. Są to przede wszystkim mięśnie:
- – pośladków,
- – ramion,
- – brzucha,
- – grzbietu,
- – nóg (zarówno dwugłowy i czworogłowy uda, jak i łydki).
Także i praca rąk podczas manewrowania kierownicą nie pozostaje obojętna dla Twojego ciała. Kończyny górne dostają naprawdę niezły wycisk, w tym zwłaszcza mięśnie zginacza stawu łokciowego, mięsień trójgłowy ramienia oraz mięsień piersiowy większy i naramienny.
Rower miejski męski a kondycja
Jazda na rowerze miejskim męskim ma niebagatelny wpływ na kondycję – podobnie jak i każda inna aktywność fizyczna. Z pomocą jednośladowca możesz bez problemu zrzucić zbędne kilogramy. Aby jednak uzyskać oczekiwany rezultaty, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwsza z nich dotyczy regularności. Jazda na rowerze powinna być regularna – może odbywać się np. 3 razy w tygodniu. To w zupełności wystarczająco.
Średnio podczas godzinnego treningu na rowerze miejskim męski i damskim można spalić około 300-400 kalorii, jednak mowa tu o intensywnym pedałowaniu. Są to liczby jedynie orientacyjne, bowiem to kwestia mocno indywidualna. Zależy od Twojej wagi, wzrostu, czy też stanu zdrowia.
Dodatkowo, jeśli naprawdę zależy Ci na schudnięciu – nie możesz przejść obojętnie obok swojego sposobu żywienia. Tak naprawdę to właśnie w kuchni zaczyna się chudnięcie. Nawet najintensywniejsze treningi nie przyniosą najlepszych rezultatów, jeśli będziesz jeść spore ilości niezdrowego jedzenia. Nie chodzi jednak o to, by trzymać się jakichś sztywnych zasad, a jedynie by zadbać o deficyt kaloryczny oraz dietę bogatą we wszelkie witaminy i minerały.
Jazda na rowerze miejskim męskim a zdrowie
Jazda na rowerze miejskim męskim ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, nawet jeśli wydaje Ci się, że wcale tak nie jest. Przede wszystkim aktywność ta pobudza mięśnie do pracy, a także normalizuje poziom cukru we krwi. Nie bez powodu więc cukrzykom zaleca się właśnie ten sport. Wysiłek fizyczny to istotny element zdrowego trybu życia. Doprowadza do wydzielania endorfin, hormonów szczęścia. Dobry humor towarzyszący po każdej wycieczce jest więc czymś naturalnym, a nawet i pożądanym!
Zadbaj o odpowiedni rower miejski męski lub damski, przygotuj odpowiednią odzież i wyrusz w pierwszą wycieczkę. Jazda na rowerze jest naprawdę fajna!