Warunki atmosferyczne, zwłaszcza w okresie letnio-jesiennym – zmieniają się naprawdę dynamicznie. Prognozy pogody nie zawsze mają związek z rzeczywistością, zatem przygotowanie nie zawsze jest możliwe. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co należy robić, gdy podczas jazdy dochodzi do burzy? Sprawdź, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Jazda rowerem miejskim męskim a burza – czy można?
Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że nie powinno jeździć się rowerem w burzę. Jest to zdecydowanie odradzany pomysł, bowiem burza jest niezwykle niebezpieczna. Szczególne zagrożenie dotyczy zalesionych i otwartych przestrzeni.
Jeśli więc tylko masz taką możliwość – nie wybieraj się w podróż, jeśli wiesz, że może nadejść burza. Bywają jednak i takie sytuacje, w których warunki atmosferyczne zmieniają się w mgnieniu oka. Jeśli nie możesz wrócić do domu samochodem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Określ długość trasy do pokonania rowerem miejskim męskim
Jeśli już musisz pokonać trasę pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, w pierwszej kolejności określ długość trasy, która Ci pozostała, a także odległość burzy. Nadal niezawodną metodą jest liczenie czasu od błysku do grzmotu.
Jeśli okazuje się, że burza jest naprawdę blisko, a obliczona wartość wynosi np. 5-3 sekundy, jak najszybciej poszukaj schronienia. Może to być nawet sklep czy podobne miejsce, które zapewni Ci bezpieczeństwo. Z kolei jeśli okazuje się, że burza jest dość daleko, możesz przejechać krótszą trasę i dopiero wtedy zdecydować się na schronienie.
Jeśli tylko jesteś w stanie, oceń tym burzy. Zdecydowanie najgroźniejszy z możliwych jest wał szkwałowy. Poznasz go m.in. po chmurze burzowej, która będzie mocno się wypiętrzać, a powietrze gwałtownie się ochładzać.
Jeśli burzy towarzyszy taran w kształcie obręczy, jest to znak, że jej wypiętrzanie ma się ku końcowi. Czekają Cię opady deszczu i wyładowania.
W jaki sposób zabezpieczyć siebie i rower przed burzą?
Rowery miejskie męskie i damskie nie chronią przed burzą. Piorun uderza w punkt, z kolei jego promień działania jest znacznie szerszy – może wynosić nawet do 50 metrów od epicentrum. W odległości od 10 metrów może doprowadzić do śmierci.
Przed burzą ciężko jest się zabezpieczyć. Przede wszystkim zrezygnuj z wycieczek podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdzają się również nawigacje rowerowe, które pozwalają łatwo określić trasę i tym samym ustalić, ile czasu pozostało do dotarcia do celu.
Przed planowaną wycieczką zawsze sprawdź prognozę pogody. Problem nie jest tak duży, jeśli masz do przejechania zaledwie kilka kilometrów w swoim mieście. Niebezpieczne są zwłaszcza dłuższe wycieczki, które biorą pod uwagę np. jazdę przez las, park i puste ulice. Z takich tras musisz zrezygnować, jeśli nadciąga burza.
Podczas burzy i deszczu sprawdza się również ciepłe ubranie, które pozwoli uniknąć wyziębienia.