Pogoda za oknem zdecydowanie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów takiej aktywności jest jazda na rowerze. Aby jednak była ona w pełni bezpieczna, zarówno dla rowerzysty, jak i pozostałych uczestników ruchu – należy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Rower według prawa i jego wyposażenie
Jak wskazuje obowiązujące prawo, rower jest pojazdem o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby, która go prowadzi. Rowerem jest również pojazd wyposażony w silnik elektryczny.
Obowiązkowe wyposażenie roweru to:
– jeden sprawny hamulec,
– dzwonek bądź inny sygnał ostrzegawczy, który nie jest przeraźliwy,
– tylne światło odblaskowe w czerwonym kolorze,
– przednie światło pozycyjne w żółtym lub białym kolorze,
– tylne światło pozycyjne w czerwonym kolorze.
Gdzie można jeździć rowerem miejskim damskim i męskim?
Niezależnie od tego, czy posiadasz rower chopper, czy też model cruiser, jako rowerzysta możesz poruszać się większością dróg publicznych. Wyjątek stanowią oczywiście autostrady, drogi ekspresowe oraz jezdnie, wzdłuż których prowadzą wyznaczone drogi lub pasy przeznaczone dla rowerów.
Miejscem, po którym mogą poruszać się wyłącznie rowerzyści – są przejazdy dla rowerzystów. To powierzchnie na jezdni lub torowisku przeznaczone do przejeżdżania rowerem. Oznaczono je odpowiednim znakiem drogowym i nie sposób ich pomylić.
Zakazy wobec rowerzystów
Rowery miejskie damskie i męskie nie mogą poruszać się po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się jedynie jazdę parami, jednak wyłącznie w tych przypadkach, w których nie utrudnia to ruchu. Tutaj należy zaznaczyć, że za utrudnianie ruchu w ten sposób można otrzymać mandat.
Ciekawy i jednocześnie nowy przepis mówi o tym, że rower można zaparkować jedynie w miejscu do tego wyznaczonym. Brak takiego miejsca oznacza możliwość zaparkowania ,,jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi”.
Wyprzedzanie na rowerze miejskim damskim i męskim
Rowerzysta jest zobowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp, który nie może być większy niż 1 metr. Ciekawym przywilejem jest możliwość wyprzedzania innych pojazdów niż rower powoli jadących pojazdów z ich prawej strony.
Warunkowo rowerzyści mogą poruszać się chodnikami. A gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu, mogą jechać powoli i ostrożnie po chodnikach oraz drogach dla pieszych. Przez zagrażające bezpieczeństwu warunki rozumie się gęstą mgłę, ulewę, silny wiatr, gołoledź, czy też śnieg.
Jeśli jesteś rodzicem, zapoznaj się również z przepisami dot. najmłodszych. Dziecko do lat 7 możesz przewozić na dodatkowym siodełku, z kolei maluch do lat 10 może jeździć na rowerze dziecięcym pod opieką osób starszych.
Rowery miejskie damskie i męskie wymagają stosowania się do wymienionych przepisów. W innym wypadku może grozić kara, np. w formie mandatu. Surowość kar za łamanie przepisów ruchu drogowego ciągle ulega zwiększeniu.