Kiedy na rynku pojawiły się pierwsze rowery damskie, ich odróżnienie od męskich nie stanowiło kłopotu. Dziś jednak te różnice są tak wyraźne, a dla osób niezaznajomionych z tematem – nie ma ich wcale. Poznaj najczęstsze różnice między rowerami miejskimi damskimi a męskimi!
Rowery miejskie damskie i męskie – budowa ramy
Rowery miejskie damskie i męskie obecnie nie zawsze różnią się od siebie budową ramy, jednak w niektórych modelach można zauważyć różnice także i na tym poziomie. W modelach męskich rura jest równoległa do jezdni.
Z kolei damskie modele mają obniżoną rurę w kierunku siodła i co ciekawe – jest ona znacznie krótsza. Wynika to z tego, że kobiety najczęściej posiadają dłuższe nogi i krótszy korpus od mężczyzn. Taka budowa ramy charakteryzuje się wygodą i komfortem.
Kierownice w rowerach
Kierownica jest istotnym elementem roweru i jednocześnie kolejnym, który nieco różni się w zależności od tego, czy mowa o modelu damskim, czy też męskim. Tym razem dotyczy to różnicy w rozstawieniu ramion. U płci męskiej są one szersze, z kolei u płci damskiej – węższe i chudsze.
Rowery damskie najczęściej posiadają kierownice o szerokości 38 lub 40 cm. Rower miejski męski z kolei osiągają szerokość od 42 do nawet 44 cm. Różnica ta potrafi więc być całkiem spora i wpływać na wygodę jazdy.
Co ciekawe, w modelach męskich można także dostrzec dłuższy wspornik.
Rowery miejskie damskie a męskie – kształt siodełka
Rowery różnią się od siebie kształtem siodełka, jednak możesz to zauważyć najczęściej w przypadku modeli z wyższej półki cenowej. Najtańsze rowery wyposażone są w siodełka unisex, czyli przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Nieco bardziej profesjonalne modele damskie są wyposażone w szersze siodełka, co jest spowodowane różnicą w budowie miednic. Jednocześnie siodełka przeznaczone dla kobiet są nieco krótsze od tych, które dedykowano mężczyznom. Jazda na siodełku stworzonym dla płci przeciwnej jest niewygodna i niekomfortowa.
Długość korby a płeć
Długość korby roweru mierzy się od środka trzpienia pedału do środka osi. Producenci najczęściej oferują modele męskie z korbami o długości 170 lub 175 mm, podczas gdy rowery damskie posiadają korby o maksymalnej długości 165 mm.
Kobiety najczęściej mają dłuższe nogi i jednocześnie krótsze ręce niż mężczyźni. Długość korby jest więc dostosowana do wzrostu rowerzysty, by móc zapewnić mu jak najwyższy komfort.
Rzadziej, jednak w niektórych przypadkach rowery różnią się także zawieszeniem, uchwytami, a nawet i dźwignią hamulca. W rowerach miejskich męskich klamki hamulcowe są większe i bardziej dostosowane do dużych dłoni. Kobiety posiadają mniejsze dłonie i są niższe. Uwzględnienie tych różnic umożliwia bezpieczne sięganie do dźwigni hamulca.
A Ty? Wiedziałeś o różnicach pomiędzy rowerami damskimi i męskimi?