Mogłoby się wydawać, że rower charakteryzuje się stosunkowo prostą i nieskomplikowaną budową. Nic bardziej mylnego – rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Z artykułu dowiesz się, z czego składają się rowery i za co odpowiadają poszczególne elementy.
Z czego składa się rower?
Rowery miejskie męskie i damskie posiadają swoje serce – jest nim rama. Szkielet, który zostaje przymocowany do pozostałych części rowerowych. W zależności od konkretnego modelu, jego rozmiar może się różnić. Wynika to przede wszystkim z innych potrzeb kobiet, jak i mężczyzn.
Równie istotny co rama, jest również układ kierowniczy w rowerze. Ten z kolei składa się z:
- – kierownicy,
- – wspornika kierownicy,
- – widelca, w którym montowane jest koło.
Układ kierowniczy działa płynnie, a to za sprawą łożysk sterów, które są umieszczone w główce ramy. Kierownice także mogą posiadać różne rozmiary i kształty, w zależności od rodzaju roweru. Materiały, które stosuje się przy produkcji kierownic rowerowych, to przede wszystkim karbon oraz aluminium.
Koło rowerowe to kolejny element roweru miejskiego męskiego i damskiego. Jego główną część stanowi obręcz. To właśnie do niej przymocowana jest dętka i opona. Na rynku coraz częściej możesz spotkać się z wersjami bezdętkowymi – to nowoczesne propozycje, jednak są nieco droższe od tych klasycznych.
W miejscu, którym rama przymocowana jest do koła, znajduje się piasta rowerowa. To właśnie od tego elementu wychodzą szprychy, które z kolei łączą się z obręczą.
Budowa układu hamulcowego w rowerze miejskim męskim i damskim
Wszystkie rowery miejskie męskie, jak i damskie – składają się z układu hamulcowego. Wyróżnić można kilka rodzajów hamulców, jednakże wszystkie składają się z podobnych elementów. Najpopularniejsze hamulce to modele tarczowe, torpedo, a także V-brake i U-brake.
Hamulce w rowerze powinny być zawsze w możliwie jak najlepszym stanie technicznym. Dzięki temu, możliwe jest skrócenie do minimum drogi hamowania oraz skuteczne stopowanie jednośladu w nagłych sytuacjach.
Wszystkie rowery miejskie męskie i damskie umożliwiają regulację hamulców. Wydłużenie się drogi hamowania, słaby opór czy późna reakcja – to najczęściej zgłaszane problemy, które wskazują na nieprawidłowo wyregulowane hamulce.
Funkcja amortyzatorów w rowerze miejski męskim i damskim
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką funkcję pełnią amortyzatory w rowerze? Ich obecność nie jest przecież przypadkowa. Dzięki nim, hamowanie jest znacznie prostsze i wygodniejsze. Koła mają kontakt z nawierzchnią tak naprawdę bez przerwy.
Dzięki amortyzatorom, rower miejski męski i damski lepiej radzi sobie również w terenie. Każda nierówność zostaje tłumiona, zatem odczuwany jest większy komfort i stabilizacja podczas jazdy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli lubisz wybierać się na wycieczki, które obejmują leśne ścieżki, zjazdy, a nawet i dziury na drodze. Jeśli zachodzi taka potrzeba – do swojego roweru możesz kupić dodatkowy amortyzator, który zapewni Ci większą swobodę ruchu.