Rowerzysta, tak samo jak kierowca samochodu – jest uczestnikiem ruchu. Nie musi jednak posiadać ubezpieczenia OC, bowiem są one w pełni dobrowolne. Czy warto zdecydować się na tego typu ubezpieczenie? Co może obejmować i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Przeczytaj artykuł!
Co obejmuje ubezpieczenie rowerzysty?
Coraz więcej firm ubezpieczeniowych proponuje ubezpieczenie rowerzysty. Zakres takiej polisy uzależniony jest jednak od konkretnej firmy, a także pakietu, który zdecydujesz się wykupić. Najczęściej ubezpieczenie obejmuje:
- – potrącenie pieszego,
- – kradzież roweru,
- – zderzenie z innym rowerzystą,
- – uszkodzenie samochodu, np. poprzez zarysowanie.
Celem takiego ubezpieczenia jest pokrycie kosztów wynikających z niefortunnej sytuacji. Co ważne, takie ubezpieczenie dostępne jest w różnych formach. To m.in. ubezpieczenie:
- – odpowiedzialności cywilnej,
- – casco,
- – assistance.
Jak ubezpieczyć modny rower na czas wakacji?
Być może zabierasz swój stylowy rower w podróż i chcesz go ubezpieczyć na czas wyjazdu? W większości przypadków firmy ubezpieczeniowe wymagają wykupienia polisy na okres co najmniej 6 lub 12 miesięcy.
Alternatywą jest jednak ubezpieczenie na sprzęt sportowy – najczęściej wchodzi w skład polisy turystycznej. Tutaj znaczenie może mieć, czy posiadasz rower cruiser, czy może klasyczny rower miejski damski lub męski, bowiem to wpływa na wysokość polisy.
Ubezpieczenie OC i AC na rowery miejskie damskie i męskie
Tak jak kierowcy samochodów wykupują polisy OC i AC, tak i rowerzyści mają taką możliwość. OC jest polisą, która w niektórych krajach Europy jest obowiązkowa również dla rowerzystów. To szczególnie przydatna opcja dla osób mieszkających w mieście, które często poruszają się po ruchliwych drogach i przemierzają przez korki.
Rowery miejskie damskie i męskie można również ubezpieczyć dzięki polisie AC. Auto Casco pozwala uzyskać odszkodowanie w przypadku kradzieży lub wypadku. Warunki jednak nie zawsze są takie same, zatem warto się z nimi dokładnie zapoznać.
Uwagę należy także zwrócić na warunki względem rowerzysty. Towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem postawić swoje wymagania, bez których spełnienia, rower nie będzie ubezpieczony. Przykładowo, niektórzy ubezpieczyciele wymagają zarejestrowania jednośladu w policyjnej bazie rowerów, by w przypadku kradzieży, jego znalezienie było prostsze.
Ubezpieczenie na rowery miejskie damskie i męskie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Najczęściej jest to od 50 do 400 zł za rok. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę rodzaj roweru, jego cenę i oczywiście ryzyko ubezpieczeniowe. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych ofert, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Modny rower warto ubezpieczyć nie tylko ze względu na ryzyko kradzieży, ale także ze względu na ryzyko wypadku czy stłuczki. Ponoszenie kosztów związanych z porysowaniem samochodu raczej nie jest niczym ciekawym.