Wymiana opon i dętki to istotna umiejętność, dzięki której znacznie ograniczysz częstotliwość wizyt w serwisie. Przebite koło jest zdecydowanie najczęstszą awarią w przypadku rowerów, a samodzielna wymiana pozwoli zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Sprawdź, jak wymienić oponę i dętkę!
Ściągnięcie koła i opony
Ściągnięcie przedniego koła w rowerze damka nie jest problematyczne, z kolei z tylnym jest nieco ciężej. W pierwszej kolejności odkręć śrubę, która mocuje koło. Najczęściej jest to tzw. szybkozamykacz lub śruba, którą odkręca się przy pomocy klucza. Podczas tego procesu musisz uważać na sprężynki, bowiem jeśli oś jest luźna – mogą się pogubić.
W następnej kolejności trzeba odchylić wózek przerzutki, tak, by poluzować łańcuch i go zrzucić. Niektóre rowery damka wyposażone są w blokadę sprzęgła. Wówczas należy ją zwolnić. Następnie pozostaje już ściągnięcie tylnego koła.
Aby wymienić oponę, również i ten element należy zdjąć. Najpierw należy spuścić niemalże całe powietrze oraz użyć specjalnych łyżek do opon. Następnie wystarczy, że odegniesz oponę i wsadzisz łyżkę. Postaraj się zrobić to delikatnie. Drugi koniec łyżki zablokuj o szprychę, łyżkę wsadź w szparę i przeciągnij dookoła obręczy.
Napompuj lub wymień koło w rowerze damka
Teraz pozostaje Ci napompować lub wymienić koło. Pamiętaj, że przy wyborze dętki musisz uwzględnić typ wentyla, który posiadasz w swoim rowerze.
Jeśli masz zamiar wymienić koło, pozostaje je już tylko założyć. Niektóre modele posiadają strzałki, które wskazują, w jakim kierunku opona powinna się kręcić. Jeśli tych strzałek nie ma, jest to znak, że oponę możesz założyć dowolnie.
Załóż i naciągnij nową oponę na obręcz. Wsadź wentyl dętki i delikatnie ją napompuj, by delikatnie się zaokrągliła. W następnej kolejności umieść dętkę wewnątrz opony. Uważaj, by się nie zawinęła.
Oponę należy wciskać dłońmi do wnętrza obręczy. Pod koniec możesz ponownie skorzystać z łyżki, która cały ten proces ułatwi. Jeśli opona będzie już założona, napompuj dętkę. Na koniec upewnij się, że opona siedzi ciasno w obręczy i nie wyskakuje. Rower damka będzie gotowy do drogi.
Wymiana opony w rowerze damka – kiedy warto?
Oponę należy wymienić, kiedy zwyczajnie się zużyła. Poznasz to m.in. po podatności na przebicia. Ścianki stają się wiotkie. Średnio zaleca się zmieniać oponę co 2-5 tys. km. Jest to jednak w dużej mierze uzależnione od jej jakości oraz eksploatacji.
Niektóre opony pozwalają na przejechanie rowerem damka nawet i 12 tys. km, więc nie ma tutaj żadnych ścisłych reguł. Nowa opona do roweru nie wiąże się ze zbyt wysokim kosztem. Przykładowo, opona do roweru 26 cali kosztuje około 65 zł. Niezależnie od tego, czy są to rowery damskie, czy też męskie. Warto kupować opony w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność co do ich jakości. Wówczas służą dłużej!
A jeśli chcesz zakupić rower w pełni dostosowany do Twoich potrzeb, koniecznie sprawdź nasz konfigurator.