Czym różni się hamulec rolkowy od hamulca v-brake?
Hamulce rolkowe uważane są za bezawaryjne, wyróżniają się odpornością w każdych warunkach atmosferycznych. Cały system hamowania znajduje się w środku piasty. Ten typ hamulców najczęściej spotykany jest w rowerach miejskich. Do zalet należy na pewno to, że hamulec jest szczelnie zamknięty, jest więc odporny na piasek czy inne zanieczyszczenia. Do wad należy m.in. to, że podczas długich wypraw i intensywnego hamowania przegrzewają się. Hamulce nie nadają się też do rowerów, które wymagają dużej siły hamowania, nie sprawdzą się na przykład w rowerach górskich.
Hamulce V-brake zamocowane są do widełek ramy, ich konstrukcja przypomina długie ramiona, do których bezpośrednio są zamontowane klocki hamulcowe, przez te ramiona przechodzi linka zaciskowa, która połączona jest na stałe z jednym ramieniem. Po zaciśnięciu klamki hamulcowej linka skraca się, co sprawia, że klocki dociskają obręcz roweru. Tego typu hamulce stosuje się głównie w rowerach MTB. Do zalet hamulców V-brake, które są bardzo popularnymi hamulcami szczękowymi, zalicza się na pewno to, że są tanie i są łatwe w serwisowaniu. Wyróżniają się dosyć dobrą siłą hamowania, ale mimo że sprawdzają się na płaskim terenie, to jednak deszcz czy błoto wpływa na obniżenie skuteczności hamowania i to jest największa wada tego tych hamulców.
Jaka jest różnica między tymi dwoma hamulcami pomocniczymi? Hamulec rolkowy działa podobnie jak ABS w samochodzie, dzięki modulatorowi siły hamowania umieszczonemu wewnątrz hamulca. Co to oznacza? Podczas hamowania rower zwalnia stopniowa i nie powoduje całkowitego zablokowania koła, ograniczając niebezpieczeństwo upadku przez kierownicę lub niekontrolowanego poślizgu. Hamulec rolkowy działa niezawodnie w każdych warunkach atmosferycznych, co wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty. Jest to także element charakteryzujący się bardzo niskim współczynnikiem awaryjności.
Rowery Plumbike w standardzie posiadają 3 biegi, odpłatnie można powiększyć ilość biegów do 7 przerzutek. Przerzutka planetarna jest ukryta w tylnej piaście, tak więc wszelkie widoczne elementy są zabudowane, co nie naraża ich na zabrudzenie czy też uszkodzenie, jakie mogłoby się przydarzyć tradycyjnej przerzutce. Do plusów tego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim prostotę obsługi. Nie musimy […]